معرفی اجمالی دانشگاه بین المللی امام رضا علیه السلام

شهر مقدس مشهد به ‎دليل وجود بارگاه ملکوتی حضرت رضا (ع)، از ديرباز تا کانون توجه اندیشمندان و فرهیختگان جهان اسلام بوده است. دانشگاه بین‌المللی امام رضا (ع) در سرزمین کهن خراسان، با هدف دستیابی به مرجعیت علمی در جهان اسلام و تربیت نیروی انسانی همتراز انقلاب اسلامی، پس از اخذ مجوز از شوراي عالي انقلاب فرهنگي در سال 1373، در سال 1378 فعالیت خود را به ‎طور رسمی آغاز کرده است. اين دانشگاه در طی بیش از دو دهه فعالیت علمی و آموزشی، با ایجاد فضایی علمی، فرهنگی و تربیتی در مقايسه با سایر دانشگاه‌هاي غيردولتي كشور، دانشگاهي پويا و در حال توسعه است و با كسب رتبۀ سطح یک در میان دانشگاه ‎های غیردولتی و فعال در عرصه بین‌المللی، توانسته به يك دانشگاه پيشرو و مركزي براي پرورش استعدادهاي جوانان مؤمن، متخصص و انقلابی در راستای پاسخگویی به نیازهای کشور، تبدیل شود و مورد تحسين جامعه قرار گیرد. در همین راستا، دانشگاه تلاش دارد به‎ عنوان مرجعی الهام‎ بخش در جهان اسلام، در افق تمدن ‎سازی نوین اسلامی ـ ایرانی، نقش‎ آفرين باشد. بهره‌مندی از دو فضای آموزشی مستقل خواهران و برادران در مساحتی بالغ بر 33000 متر مربع؛ پذیرش دانشجو در بیش از 60 رشته دانشگاهی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتري؛ بهره‌گیری از تخصص بیش از 60 عضو هیأت علمی و 500 استاد مدعو، اين دانشگاه را به یکی از بزرگ‎ترین و مجهزترین دانشگاه‌های غیردولتی کشور تبدیل کرده است.

پرسش های متداول

این دانشگاه، دانشگاهی غیردولتی-غیرانتفاعی و وابسته به آستان قدس رضوی است. مدارک آن به تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می رسد اما در مدرک دانش آموختگان، واژه "غیرانتفاعی" درج نشده و با نام "دانشگاه بین المللی امام رضا علیه السلام" صادر می شود.

فهرست کامل رشته ها در سایت دانشگاه در این لینک ( کلیک کنید) قابل مشاهده است. توضیح اینکه دانشگاه بین المللی امام رضا علیه السلام در بیش از 60 رشته در مقاطع کارشناسی پیوسته، کارشناسی ارشد پیوسته، کارشناسی ارشد ناپیوسته و دکترای تخصصی دانشجو می پذیرد.

بطور کلی رشته های مقطع کارشناسی دانشگاه از نظر نحوه پذیرش به دو دسته تقسیم می شوند: الف) رشته های با آزمون: داوطلبان این رشته ها باید حتما در آزمون سراسری شرکت کرده و مجاز به انتخاب رشته موسسات غیر انتفاعی شده باشند.
ب) رشته های بر اساس سوابق تحصیلی: داوطلبان این رشته ها نیازی به شرکت در آزمون سراسری ندارند اما باید از طریق سایت سازمان سنجش در رشته های بر اساس سوابق تحصیلی ثبت نام و رشته (های) مورد نظرخود را انتخاب نمایند.
*در دوره های کارشناسی ارشد پیوسته، علاوه بر شرکت در آزمون سراسری، موفقیت در مصاحبه هم لازم است.

ثبت نام فقط در سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانیwww.sanjesh.org انجام می شود و داوطلب می بایست برای ثبت نام به این سایت مراجعه نمایید.

کلاسهای دانشجویان دختردر پردیس رضوان و کلاسهای دانشجویان پسر در پردیس اسرار برگزار می شود. محل تشکیل کلاهای تربیت بدنی عملی سالن ورزشی دانشگاه ( بمبئی چی) واقع در خیابان اسرار یا مجموعه تربیت بدنی آستانقدس رضوی می باشد.

رشته هایی هستند که معیار پذیرش در آن ها، سوابق تحصیلی داوطلب است؛ یعنی نیازی به حضور در جلسه آزمون سراسری نیست و داوطلب با ثبت معدل کتبی نهایی سال دوازدهم یا سال سوم دبیرستان، در سایت سازمان سنجش و انتخاب رشته(های) مورد نظر، برای پذیرش اقدام می کند و قبولی بر اساس مقایسه معدل (و سهمیه) فرد در مقایسه با سایر داوطلبان است.

کلیه دارندگان مدرک دیپلم نظام 6-3-3، پیش دانشگاهی نظام جدید، دیپلم نظام قدیم و یا دارندگان مدرک کاردانی از آموزشکده های فنی و حرفه ای امکان ثبت نام برای پذیرش دارند.

نتایج معمولاً یک ماه تا یک ماه و نیم بعد از ثبت نام اعلام و پس از اعلام رسمی سازمان سنجش آموزش کشور در شهریور ماه، قبولی داوطلب قطعی می شود.

درخواست تغییر رشته از نیمسال دوم به بعد امکان پذیر است و علاوه بر موافقت دانشگاه، نیاز به تایید سازمان سنجش آموزش کشور دارد.

انتقالی بین دانشگاه ها تابع شرایط زیر است:
1- انتقالی از یک دانشگاه به دانشگاه دیگری در همان شهر (انتقالی درون شهری) امکان پذیر نمی باشد.
2- انتقالی فقط در صورت موافقت دانشگاه مبدا و مقصد امکانپذیر است.
3- انتقالی از دانشگاه های غیردولتی به دانشگاه های دولتی امکان پذیر نیست.
4- انتقالی به دانشگاه بین المللی امام رضا علیه السلام فقط از دانشگاه های دولتی و غیرانتفاعی امکانپذیر است.

تعداد واحد قابل انتخاب در دوره های کارشناسی، بین 12 تا 20 در هر نیمسال است..

جدول شهریه ها بر حسب سال ورود، نوع رشته، نوع درس، مقطع تحصیلی و شیوه تحصیل در پورتال دانشگاه در لینک ( کلیک کنید) قابل دریافت است.

تعداد واحد قابل انتخاب در دوره های کارشناسی، بین 12 تا 20 در هر نیمسال است..

تطبیق واحد با رعایت شرایط زیر امکان پذیر است
1. معمولاً تطبیق واحد مخصوص دانشجویان انصرافی یا اخراجی دانشگاه ها است.
2. دروس گذرانده شده فارغ التحصیلان دوره های کاردانی درصورتی که فاقد مدرک پیش دانشگاهی باشند قابل پذیرش و تطبیق نیست.
3. فقط دروس عمومی فارغ التحصیلان دوره های کارشناسی و بالاتر قابل بررسی و تطبیق است.
4. نمرات بالای 12 از دانشگاه های دولتی، غیرانتفاعی و واحدهای آزاد اسلامی مراکز استان، قابل بررسی و تطبیق است.
5. برای دروس گذرانده شده در دانشگاه علمی-کاربردی و دانشگاه آزاد غیرمراکز استان، فقط دروس عمومی که دارای نمره بالای 12 باشند قابل بررسی و تطبیق است.
6. دروس گذرانده شده در دانشگاه های پیام نور، رشته های مجازی و دوره های پودمانی دانشگاه علمی کاربردی قابل پذیرش و تطبیق نیست.
7. جهت تطبیق می بایست به ازای هر واحد، 5% شهریه ثابت پرداخت گردد.

مدت تحصیل در دوره کارشناسی پیوسته بر حسب رشته، بین 7 تا 8 نیمسال (ترم) و در رشته های کارشناسی ارشد پیوسته (معارف اسلامی و ارشاد در دو گرایش) بین 11 تا 12 نیمسال طول می کشد.

بسته به تعداد واحد انتخابی، ساعت و روز تشکیل کلاسها در نیمسال های مختلف متفاوت بوده و گاهی ممکن است دانشجو تمام روزهای هفته کلاس داشته باشد. برنامه ریزی کلاس ها بر عهده گروه آموزشی مربوطه است.

در شرایط عادی، کلاسهای دانشجویان دختر در واحد خواهران و کلاسهای دانشجویان پسر در واحد برادران برگزار می شود. محل تشکیل کلاسهای عملی تربیت بدنی، سالن ورزشی دانشگاه (سالن بمبئی چی) واقع در خیابان اسرار یا مجموعه تربیت بدنی آستان قدس رضوی است. در حال حاضر بدلیل شرایط کرونا و تا صدور مجوز از طرف وزارت علوم، جلسات درس در سامانه آموزش های الکترونیکی (به صورت مجازی) برگزار می شود.